The following specifications are basic and colors are only indicative, build your own bass with our configurator to see all available options and price
:
:
:
| BODY WOOD | Swamp Ash USA |
| BODY FINISH | Open pore |
| BODY COLOR | |
| BRIDGE | Hipshot KickAss |
| CONSTRUCTION | Bolt on |
| AV. Weight |
| NECK WOOD | 5 pieces - Roasted maple with walnut inserts |
| NECK FINISH | Satin |
| NECK COLOR | Natural |
| NECK PROFILE | Standard D shape |
| NECK WIDTH | 14" |
| NECK REINFORCEMENT | |
| NUT | Graphtech USA |
| NUT Width | 38mm |
| FINGERBOARD | Pau ferro |
| FINGERBOARD RADIUS | 14" |
| FRETS | 22 |
| FRETS MARKER | Luminlay dots |
CONSTRUCTION: Bolt on.
| HARDWARE | Active/passive |
| ELECTRONIC SHIELDING | |
| CONTROLS | Master Volume, pickups blend, tone (in both modes passive and active). Active/passive mini toogle switch, mid cut 800/400Hz switch, low,mid,treble (active mode) |
| PICKUP | Aguilar |
| PICKUP CONFIGURATION | 2 Soapbar |
| PREAMP | Aguilar OBP3 |
| STRINGS | 045-105 |
| STRING TYPE | |
| STRING GAUGE |









