The following specifications are basic and colors are only indicative, build your own bass with our configurator to see all available options and price
:
:
:
| BODY WOOD | American Alder |
| BODY FINISH | Glossy |
| BODY COLOR | |
| BRIDGE | Tribe |
| CONSTRUCTION | Bolt on |
| AV. Weight |
| NECK WOOD | Roasted Maple |
| NECK FINISH | Satin |
| NECK COLOR | Matched |
| NECK PROFILE | Standard D shape |
| NECK WIDTH | 14" |
| NECK REINFORCEMENT | |
| NUT | Bone |
| NUT Width | 45mm |
| FINGERBOARD | Roasted Birdseye maple |
| FINGERBOARD RADIUS | 14" |
| FRETS | 20 |
| FRETS MARKER | Dots |
CONSTRUCTION: Bolt on.
| HARDWARE | Passive |
| ELECTRONIC SHIELDING | |
| CONTROLS | Volume, pickups blend, tone |
| PICKUP | Tribe Custom |
| PICKUP CONFIGURATION | P-P |
| PREAMP | None |
| STRINGS | 045-130 |
| STRING TYPE | |
| STRING GAUGE |









